Przegląd surowców spożywczych – na co zwrócić uwagę?

żywność

Surowce spożywcze obejmują produkty naturalne, takie jak owoce, warzywa i mleko. Niektóre z nich są wykorzystywane do produkcji artykułów spożywczych dostępnych w sklepach. Do wytwarzania produktów wysokiej jakości potrzebne są surowce ze sprawdzonych źródeł. W tym artykule podpowiemy, gdzie można takie znaleźć.

​Surowce spożywcze w różnych gałęziach przemysłu

Czym są surowce spożywcze? Chociaż otaczają nas wszędzie, nie każdy wie, jak je poprawnie zdefiniować. Zacznijmy od ich rankingu. Surowce spożywcze można podzielić ze względu na stopień przetworzenia i pochodzenie. Zasadniczo rozróżnia się surowce pochodzenia zwierzęcego i roślinnego. Do pierwszej grupy należą m.in. wieprzowina i kwas mlekowy. Z kolei najpopularniejszymi surowcami pochodzenia roślinnego są miazga owocowa i cukier trzcinowy. Sól i woda będą już surowcami mineralnymi.

Aby nadać produktowi specyficzne właściwości, stosuje się materiały pomocnicze, takie jak żelatyna lub przyprawy. Każdy z surowców spożywczych ma określone zastosowania. Na przykład w przemyśle piekarniczym stosuje się emulgatory, takie jak słonecznik lub lecytyna sojowa oraz różne rodzaje mąki. Przemysł mleczarski wykorzystuje kwas mlekowy i chlorek wapnia, a przemysł mięsny – białka kolagenowe.

​Co wpływa na jakość surowców spożywczych?

Sam dobór odpowiedniego surowca spożywczego to jeszcze nie wszystko. Dystrybutor i jakość jego produktów mają ogromne znaczenie. Jednym z najważniejszych czynników wpływających na jakość surowców jest sposób ich przechowywania. Jeśli są przechowywane w złych warunkach, mogą się wysuszyć lub zgnić. Z tego powodu dystrybutorzy, od których kupujemy surową żywność muszą szczególnie zadbać o utrzymanie optymalnej temperatury, wilgotności i cyrkulacji powietrza w swoich magazynach. Najlepszym sposobem na uzyskanie produktów wysokiej jakości jest zakup surowców od europejskich dystrybutorów, którzy spełniają określone normy i kryteria.

​Jak powinny być przechowywane surowce spożywcze?

Temperatura w magazynie to bardzo ważna kwestia w całym procesie magazynowania. Jeśli jest zbyt wysoka, surowce mogą się zepsuć, a jeśli zbyt niska – może spowolnić procesy chemiczne zachodzące wewnątrz surowca. Aby temu zapobiec, przyda się specjalny klimatyzator.

W magazynie, poza optymalną temperaturą, powinno też być odpowiedni oświetlenie. Zbyt jasne lub zbyt ciemne światło spowoduje degradację witamin. Oprócz doboru odpowiedniego natężenia światła ważny jest również rozmiar świetlówki.

Istotne znaczenie ma również poziom wilgoci. Gdy jest zbyt wysoki, istnieje ryzyko, że produkt zmięknie lub ulegnie zmianom mikrobiologicznym. Jeśli będzie zbyt niski, surowiec może zgnić.

Surowce spożywcze – na co zwrócić uwagę podczas poszukiwań?

Najczęstszym dowodem jakości produktów są certyfikaty i oznaczenia na opakowaniach. Dzięki nim możemy być pewni, że kupowane przez nas produkty pochodzą ze sprawdzonego źródła, spełniają specyfikacje produkcyjne, a użyte surowce są najwyższej jakości. Najlepiej korzystać z usług sprawdzonych dystrybutorów, takich jak https://oqema.pl/produkty/branza-spozywcza-i-paszowa/. Producenci żywności wymagają od swoich dostawców określenia w ich specyfikacjach wartości odżywczych , alergenów i GMO. Nawet pozornie dobrze znane surowce muszą się pojawić, ponieważ w przypadku kontroli konieczna jest właściwa dokumentacja.

You May Also Like

About the Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *