Tysiąc Wysp to nie tylko nazwa popularnego sosu, ale też wyjątkowo urokliwy archipelag na granicy USA i Kanady.

Tysiąc Wysp

Tysiąc Wysp

Tysiąc wysp… i więcej

Łańcuch wysepek znajduje się na Rzece Św. Wawrzyńca, która dzieli stan Nowy Jork w USA od prowincji Ontario w Kanadzie. W rzeczywistości jest ich sporo więcej, niż tysiąc – nawet nie licząc kęp i głazów, na których nie rosną drzewa ani krzewy i które bywają zalewane wodą, zostaje ich aż 1865. Niektóre z nich są na tyle duże, że spokojnie można na nich mieszkać. Największa ma powierzchnię przekraczającą 100 kilometrów kwadratowych i razem z sąsiadującą wyspą tworzy osobne hrabstwo. Na jednej z wysp, zwanej Heart Island, znajduje się nawet zamek Boldt Castle.

Z uwagi na to, że część wysp należy do Kanady, a część do USA, w tym rejonie pobity został rekord. Most łączący dwie z wysp jest bowiem najkrótszym międzynarodowym mostem drogowym.

Wyspy można zwiedzić, wykupując rejs statkiem. Trwa on od 1,5 do 3 godzin i kosztuje około 30 dolarów. Zwiedzając wyspy w ten sposób, obejrzycie większość najpiękniejszych zakątków i posłuchacie wielu ciekawych historii.

Zwiedzający wyspy na własną rękę powinni wiedzieć, że w pobliżu wysp Wellesley Island i Canadian Hill Island znajduje się ulubione przez miejscowych miejsce do pływania. Jest nazywane Lake of the Isles. To swoiste jeziorko, odcięte od reszty rzeki przez wspomniane wyspy. Można tam dopłynąć przez dwa wąskie przesmyki. Jeżeli od pływania wolicie łowienie ryb, spodoba Wam się zatoka Eel Bay na południowym zachodnie Wellesley Island. Zatoczka ta wbrew swojej nazwie, oznaczającej „zatokę węgorzy”, uważana jest za świetne miejsce na połów szczupaków.

Sos Tysiąca Wysp

No dobrze, a co z tym wszystkim ma wspólnego sos? Wynalazła go mieszkanka jednej z wysp, Sophia LaLonde. Swój przepis, którego nazwę wymyśliła aktorka teatralna May Irwin, przekazała współwłaścicielowi hotelu Harold, który jako pierwszy zaczął go podawać. Wkrótce ten dodatek stał się tak popularny, że cały hotel zmienił nazwę na 1000 Island Inn. Do dziś można kupić go bezpośrednio od wytwórców, czy to będąc w hotelu, czy przez Internet, i sprawdzić, czy bardzo odróżnia się od wersji rozpowszechnionej przez duże koncerny, takie jak chociażby Heinz.

Chcesz zwiedzić Tysiąc Wysp? A może wolisz pozostać na kontynencie? Jakikolwiek region USA chcesz zobaczyć, najpierw sprawdź nasze oferty pracy i staży w tym niezwykłym kraju.

Dowiedz się więcej

Masz kod promocyjny?

Studencie!

Specjalna oferta stażu w turystyce w USA:

Zapisz się do końca kwietnia 2017 i skorzystaj ze zniżki $200

Spełnij marzenia i rozpocznij profesjonalną karierę w USA!

Dowiedz się więcej

You have Successfully Subscribed!

Pin It on Pinterest