Dlaczego rafting w USA jest tak popularny? Na czym polega ta dyscyplina i w jakich miejscach najlepiej ją uprawiać?

Rafting w USA

Rafting w USA

Rafting to spływ po rzece. W czym spływamy? To zależy od stanu. Używa się tratw, pontonów, łodzi, kajaków, indiańskich canoe… Rzecz jasna, istnieje specjalistyczny sprzęt do raftingu. Każdy uczestnik musi mieć kask. Specjalne pontony do raftingu są wykonane z grubego, mocnego tworzywa, które nie zostanie zniszczone przy np. zderzeniu ze skałą. Jest też zabezpieczony metalowymi obręczami.

Rafting uprawia się grupowo. A że dyscyplina ma aż sześć stopni trudności, a instruktor może na bieżąco dostosowywać przebieg spływu do oczekiwań i umiejętności zawodników, jest ulubioną rozrywką wielu amerykańskich rodzin. Takie rodzinne wycieczki nazywają się floating trip. Ekstremalne spływy po wzburzonych wodach nazywane są whitewater trip.

Jakie warunki trzeba spełnić, by uprawiać rafting? Ta dyscyplina, mimo że zaliczana do sportów ekstremalnych, nie jest aż tak niebezpieczna, jak się zdaje. Jej nieodłącznymi elementami są jednak lawirowanie miedzy skałami i wodospadami. Należy też unikać wirów. Ostrzegamy – zazwyczaj nie da się uniknąć przynajmniej jednej wywrotki do wody! Pamiętajmy też, że choć z drużyną raftingową płynie zawsze instruktor, organizator często nie ponosi odpowiedzialności za nasze działania.

Rafting w USA – najlepsze miejsca

Powszechnie uważa się, że najlepsze do raftingu są tereny górzyste. Oto nasze propozycje miejsc idealnych do uprawiania tej dyscypliny sportu.

Flathead River

To dobry wybór na początek. Ta rzeka ma klasę I w skali raftingowej, a do tego otaczają ją wyjątkowo piękne krajobrazy. Rzeka płynie przez kanadyjskie Góry Skaliste i stan Montana.

Deerfield River

Ta płynąca w Górach Zielonych w stanie New Hampshire rzeka, choć niezbyt długa, jest bardzo zróżnicowana. Znajdziecie tu odpowiednie tereny do raftingu I i II klasy, łowienia ryb, klasycznego pływania łódką czy pływania.

Tuolumne River

Jej położenie jest wprost bajeczne: zaczyna się w parku narodowym Yosemite i płynie przez Kalifornię. Warunki na tej rzece ocenione są jako klasa IV I V.

Kolorado

Na koniec najtrudniejszy, ale I najbardziej spektakularny spływ słynnym kanionem Kolorado. Rafting na tej rzece organizuje aż dziewięć firm. Oferta jest bardzo szeroka, od krótkich, kilkugodzinnych spływów do dwutygodniowych wycieczek. Jest jednak i minus – zainteresowanie jest tak wielkie, że miejsca sprzedają się nawet do dwóch lat wstecz!

Wiesz już, czym jest rafting i gdzie są najlepsze warunki do jego uprawiania. Może i Ty spróbujesz tego sportu po zakończeniu pracy na Work and Travel lub Camp USA?

Dowiedz się więcej

Masz kod promocyjny?

Studencie!

Specjalna oferta stażu w turystyce w USA:

Zapisz się do końca kwietnia 2017 i skorzystaj ze zniżki $200

Spełnij marzenia i rozpocznij profesjonalną karierę w USA!

Dowiedz się więcej

You have Successfully Subscribed!

Pin It on Pinterest