Będąc w Utah lub Arizonie, nie można pominąć Monument Valley, czyli Doliny Pomników. Leży ona na terenie ogromnego rezerwatu Indian Navajo, na granicy tych dwóch stanów. Z całą pewnością widzieliście ją już w filmach – to jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w USA. Dlaczego warto ją zwiedzić?

Monument Valley

Monument Valley

Monument Valley i jej inne nazwy

Mimo iż miejsce to nazywane jest doliną, jego budowa jest wyjątkowo różnorodna. Wypiętrzają się tu iglice, płaskowyże i góry stołowe, nazywane butte. Czerwone skały z białymi i niebieskimi pasami tworzą niezwykły efekt. Indiańska nazwa znaczy dosłownie „białe smugi wewnątrz skały”, a to z powodu częstego występowania w tych rejonach srebra i innych minerałów.

Co ciekawe, na terenie doliny znajdują się także rudy uranu, które jednak od wielu lat nie są eksploatowane z powodu wzrostu zachorowań na raka u osób wydobywających ten minerał.
Z powodu swojego niesamowitego wyglądu Dolina Pomników pojawiała się w wielu westernach, a także filmach takich jak „Powrót do przyszłości III”, „Forrest Gump” czy „Transformers” oraz w kreskówkach Merrie Melodies.

Miejsce kultu

Monument Valley od zawsze było bardzo ważne dla Indian Navajo. Do dziś odbywają się tam ceremonie religijne, takie jak Taniec Kobiety, Taniec Deszczu, Taniec Piór czy Taniec Świętego Ognia. Najdłuższym ze świąt jest Taniec Yei Bi Chei, który trwa aż dziewięć dni i ma według wierzeń moc leczenia.

Jak zwiedzić Dolinę Pomników?

Wstęp na teren Doliny jest płatny. Jej centrum, udostępniane dla zwiedzających nazywane jest Navajo Tribal Park. Jest to rodzaj parku narodowego, należącego do Indian. Znajduje się o milę na wschód od drogi nr 163 na granicy Utah i Arizony.

Dolinę możecie zwiedzić z indiańskim przewodnikiem – w wynajętym samochodzie lub… na grzbiecie konia – lub też na własną rękę, jeżeli macie samochód. Można tutaj również przenocować. W tym celu znajdźcie pole biwakowe Mitten View, znajdujące się blisko drogi prowadzącej do Navajo Loop. Na terenie parku znajduje się też hotel The View, obok którego zaczyna się główny szlak dla zwiedzających.

Zachęcamy więc do zwiedzenia Doliny Pomników podczas podróży po USA – to miejsce, w którym możecie poczuć się jak bohaterowie westernu! Sprawdźcie ofertę OneGlobe Travel i wyjedźcie za ocean przeżyć niezapomnianą przygodę.
Zanim wyjedziecie, pamiętajcie jednak o odpowiednim ubezpieczeniu – w końcu nawet podczas najpiękniejszego wyjazdu zdarzają się również przykre wypadki. Sprawdźcie w dobrej agencji ubezpieczeniowej, jakie ubezpieczenie turystyczne warto wykupić, jadąc do Stanów Zjednoczonych.

Dowiedz się więcej

Masz kod promocyjny?

Studencie!

Specjalna oferta stażu w turystyce w USA:

Zapisz się do końca kwietnia 2017 i skorzystaj ze zniżki $200

Spełnij marzenia i rozpocznij profesjonalną karierę w USA!

Dowiedz się więcej

You have Successfully Subscribed!

Pin It on Pinterest