Amerykańskie miejskie legendy, czyli urban legends, to nieodłączna część kultury USA. Te straszne historie, których nie da się ani potwierdzić, ani obalić, są idealne do opowiadania przy ognisku lub… straszenia nowo przybyłych gości! Oto niektóre z nich.

Amerykańskie miejskie legendy

Amerykańskie miejskie legendy

Amerykańskie miejskie legendy: oto niektóre z nich!

Skinwalker

Ta legenda pochodzi od Indian Navajo i jest nieco podobna do wierzeń w wilkołaki. Skinwalker to osoba pod wpływem klątwy, zazwyczaj szaman, który zadarł z siłami zła, by móc przyjąć postać zwierzęcia. Jeżeli taka osoba pozostanie za długo w ciele zwierzęcia, traci swoje ludzkie cechy i staje się jeszcze bardziej niebezpieczna.

Wendigo

Ten upiór jest znany z indiańskich legend ludów żyjących w obrębie Wielkich Jezior. Jest to stwór przypominający zombie lub kanibala – istotę niegdyś żywą, dziś przemienioną w upiora żywiącego się ludzkim mięsem. Ta legenda posłużyła Stephenowi Kingowi za inspirację do książki „Cmętarz zwieżąt” znanej także jako „Smętarz dla zwierzaków”.

Wielka Stopa

To chyba najbardziej znana amerykańska legenda. W potwora dziś zwanego Wielką Stopą lub Yeti pierwsi wierzyli Indianie, nazywając go Chenoo. Wedle ich wierzeń taki potwór to osoba, która z powodu złych uczynków została zaklęta w groteskową postać przypominającą trolla, a jej serce zamarzło. Według tych wierzeń Yeti pożera ludzi. Wiele osób, które wytrwale go tropią i poszukują dowodów na jego istnienie, jest najwyraźniej innego zdania.

Tajemnica Wolfe Manor

Ta posiadłość na samym początku była zwykłym domem mieszkalnym, później jednak przez jakiś czas służyła jako szpital. Budynek znajduje się w Clovis w Kalifornii. Legenda o tym, że jest nawiedzony, jest dość nowa, ale mimo to dom zdążył już pojawić się w kilku programach telewizyjnych, takich jak „My Ghost Story”, „Ghost Hunters” czy „Mystery Quest”. Rozpowszechnienie się tej legendy może być zasługą lokalnego biznesmena Todda Wolfe, który w latach 90. kupił posiadłość i urządził tam atrakcje z okazji Halloween pod hasłem „Scream If You Can” – „Krzycz, jeżeli możesz”.

Zagubiona kopalnia złota

Ta legenda pochodzi z Arizony. Według niej na terenie dzisiejszego parku stanowego w górach o bardzo odpowiedniej nazwie – Superstition Mountains – znajduje się zaginiona kopalnia złota. Nazywana jest Lost Dutchman Mine, czyli Zaginiona Kopalnia Holendra. Każdego roku poszukuje jej około ośmiu tysięcy osób. Co w tej legendzie takiego strasznego? Mówi się, że wiele z tych osób zostało znalezionych bez głów, zastrzelonych lub… przepadło bez wieści.

Jak sądzicie, czy któraś z tych legend może być prawdziwa? Sprawdźcie to sami! Wybierzcie się za ocean w ramach programu Internship USA i wyruszcie śladem miejskich legend. Uważajcie na siebie!

Dowiedz się więcej

Masz kod promocyjny?

Studencie!

Specjalna oferta stażu w turystyce w USA:

Zapisz się do końca kwietnia 2017 i skorzystaj ze zniżki $200

Spełnij marzenia i rozpocznij profesjonalną karierę w USA!

Dowiedz się więcej

You have Successfully Subscribed!

Pin It on Pinterest